Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Two Rivers FFA and 4-H Shine at Yell County Fair Livestock Show​
Two Rivers FFA and 4-H Shine at Yell County Fair Livestock Show​
Elizabeth Spencer
Wednesday, September 16, 2020

Two Rivers FFA and 4-H Shine at Yell County Fair Livestock Show


Students from the Two Rivers FFA and 4-H recently competed in the Yell County Fair Livestock Show.  Several students placed well during the show.

Jaycie Bull

  • Grand Champion Gilt

  • Grand Champion Market Hog

  • Class 1 Market Hog 1st Place

  • Sr Swine Showmanship

Gage Bookout

  • 1st Place Class 2 Market Hog

  • 3rd Overall Market Hog

  • Grand Champion Commercial Heifer

  • 4th Overall Supreme Heifer

Hunter Bookout

  • Reserve Grand Champion Gilt

  • Little Britches Cattle Show Grand Champion

  • Peewee Swine Showmanship

Wyatt Bookout

  • Peewee Swine Showmanship

Jalyn Bull

  • 3rd Overall Market Steer

  • Class 1 3rd Place Market Steer

  • Class 2 2nd Place Market Steer

  • Reserve Grand Charolais Heifer

  • 5th Overall Heifer

  • Senior Cattle Showmanship

Bailey Ellis

  • Grand Champion Charolais Heifer

  • Reserve Grand Champion Supreme Heifer

  • 3rd Place Class 3 Market Lambs

  • 4th Overall Market Lamb

Kaylee Frost

  • Reserve Grand Champion Angus Heifer

  • Class 2 Angus Heifer 1st Place

  • Junior Cattle Showmanship

Kelsey Frost

  • Grand Champion Angus Heifer

  • Class 3 Angus Heifer 1st Place

  •  4th Place Class 3 Market Lambs

  • 7th Overall Market Lamb

Kylie Frost

  • Supreme Overall Bull

  • Grand Champion Angus Bull

  • Class 7 Angus Bull 1st Place

Jeron Bull

  • 2nd Place Class 1 Market Steer

  • 4th Overall Marker Steer

Emily Ellis

  • 3rd Place Class 1 Market Lambs

  • 3rd Place Class 2 Market Lambs

  • 6th Overall Market Lamb

Payton Millwood

  • 1st Place Class 2 Market Lambs

  • 2nd Place Class 3 Market Lambs

  • Reserve Grand Champion Market Lamb

  • 3rd Overall Market Lamb

  • Senior Lamb Showmanship

Kinlie Stone

  • 1st Place Class 3 Market Lambs

  • Grand Champion Market Lamb

Emma Taylor

  • 2nd Place Class 3 Market Goat

  • 5th Place Overall Market Goat

Airastyn Novinger

  • 1st Place Class 1 Dairy Goat

  • 2nd Place Class 2 Dairy Goat

  • Grand Champion Dairy Goat


Kenley Hill

  • 1st Place Class 2 Dairy Goat

  • 3rd Place Class 2 Dairy Goat

  • Reserve Grand Champion Dairy Goat

  • Best of Show Poultry

    • Best cockerel

    • Best pullet #53

    • Best bantam young trio

Emarie Elliott

  • 1st Place Class 1 Market Goat

  • 3rd Overall Market Goat

Heidi Palmer

  • Reserve Grand Champion Poultry

Kelton Hill 

  • White Blacktail Japanese Bantams

    • Best cockerel

    • Best pullet #41

    • Best bantam young trio

 

11 of the 26 participants that made the Premium Sale were Two Rivers Students.  Job Well Done!